Sohbet Kabiliyeti

admin tarafından tarihinde yayınlandı

Sohbet Kabiliyeti

1. Sohbet Kabiliyeti ve Konuşulmayacak Konular

Sohbet kabiliyeti nedir, sohbet edilirken nelere dikkat edilir? Etkili bir sohbetin ana teması nedir? Sevgili kardeşlerim bu konularda biraz beyin fırtınası yapalım istedik. Zaten Sadesohbet.Net sitemizde sadelik konularına öncelik veriyoruz, ama bu gün bahsedeceğimiz konu tamamen gerçek dünya ile alakalı konulardır. Eminim konu sonunda hepiniz birer usta konuşmacı olabileceksiniz.

Bir sohbetin merkezi nasıl olur, ondan bahsedelim, sohbetin merkezi olmak derken konuları doğru yönetmeniz lazım, Sıkıcı olmamanız lazım. Bir sohbet ortamında her şeyden önce konuşacağınız konular var konuşmayacağımız konular var.

2. Hangi Konular Konuşulmalı ve Sohbet Kabiliyeti Nasıl Ortaya Çıkmalı?

Öncelikle konuşulacak konular; havadan sudan bahsedebilirsiniz, trafikten bahsedebilirsiniz spordan, geziden, sanattan bahsedebilirsiniz. Fakat bahsetmememiz gereken konular da var. Özellikle kendi sağlık problemleriniz, bunun yanı sıra evlilikten, siyasetten bahsetmeyin ve fıkra asla anlatmayın. Niye asla; çünkü fıkrasına kimsenin gülmediği bir adam var. Onun videolarını izleyip gülüyoruz. Yani adamın haline gülüyoruz. O yüzden fıkra en tehlikeli kısım. Fıkra anlatmamaya özen gösterin.

3. Sohbet Esnasında Siyasi Görüş, Din, Fıkra, Cinsellik Konularına Sakın Girmeyin

Siyasi görüş veya dini görüş konularını kimseye sormayın. Neyden hoşlanıp hoşlanmadığını bilmediğiniz için o kişiye negatif olarak dönebilir. Cinsellikten bahsetmeyelim ki, karşı taraf sizi yanlış anlamasın, farklı yorumlamasın. Din konusu da en tehlikeli konulardan birisi, ülkemiz bu din konusunda çok esnek değil ve gerek te yok aslında. Herkesin dini kendine kalsın, yaşadığı din içinde kalsın. Bunun yanında başınızdan geçen olaylardan da bahsetmemeye çalışın.

4. Gün Yapan Kadınlar Gibi Bende de Vardı Muhabbetine Sakın Girmeyin

Sohbet kabiliyeti konusunda özellikle teyzelerimiz günlerde çok konuşur” ya bende de vardı”, “amcamın kızında da vardı” gibi. Hep bende de var bende de olmuştu. O yüzden bu tür muhabbetlerin sonu yoktur. Mesela sen bir şey anlatırsın benim üstümden araba geçti, karşı taraf derki o nedir ki benim üstümden tır geçti der. Kendinizi tanıtırken 10 saniyeden fazla tanıtmayın, kendinizi tanıtırken bir ünvanınız olsun. Sohbetin bütününde ne olur 3 kişiyseniz top sizde 3 de bir kalsın. Merkezden kastım 3 kişinin konuşması sizin konunuz olmasın.

5. Sohbet Esnasında Topu Tekrar Karşıdaki İnsana Geri Atmayın

Sohbet Kabiliyeti konusunda özellikle şu kısma dikkan edin. İnsanların söylediklerini geri söylememeye çalışın. Karşı taraf size bir şey söyler mesela ben baytarım der, siz de hımm baytarmısın? dersin şimdi ne oldu ? adam zaten baytarım dedi, ama sen topu geri atıp sen baytarmısın? diye sormanın anlamı yok. Peki joker konu nedir, günü neyle kurtarırız. Joker konumuz yemek olmalı, gurme olmadıktan sonra yemeklerden bahsedersiniz. Oranın lahmacunundan başka lahmacun yok demenin anlamı yok, sizin iyi dediğinizi adam beğenmez muhabbet bozulur ve inatlaşmayın.

6. Sohbet Esnasında İnsanlarla İnatlaşmayın

Bir sohbette inat çok tehlikeli hayır öyle değil, şöyle değil yapmayın sakın. Bir şeyleri ispatlamaya çalışmayın, muhabbeti kasmanın bir anlamı yok. Sohbet ortamında erkekler için konuşuyorum, erkeklerde alfalık vardır, erkekler sohbetin merkezi ben olayım ister. En büyük rekorlar, en uzun geğirme gibi saçma sapan muhabbetler açılır. Bunları etmeyin, en alfa siz olmanız gerekmiyor. Alfa iseniz efendi olun, kibar olun. Kadınlarda ise çok iyi konuşan kadın ve çok güzel konuşan iki kadın muhabbeti vardır.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir